Dnia 8 maja uczniowie klasy I a, II a i III a wraz z wychowawczyniami Joanną Malec, Alą Piotrowicz- Chont i Bożeną Knapik pojechali na wycieczkę do Olsztynka. Pierwszym punktem wycieczki był udział w zajęciach w hucie szkła artystycznego. Uczniowie mogli zobaczyć jak wykonywane są różne przedmioty oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat procesu powstawania szklanych wyrobów. Na koniec zajęć odbył się konkurs wiedzy teoretycznej. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę szklane serduszka. Po zajęciach dzieci odwiedziły sklepik z pamiątkami. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Skansenie Budownictwa Ludowego. W skansenie dzieci zobaczyły jak żyli ludzie na wsi w dawnych czasach, jakich używali narzędzi i sprzętów. Zobaczyły zwierzęta domowe, ogródki warzywne i ogródki z ziołami. Po zwiedzaniu był czas na odpoczynek przy pijalni ziół. Można tam było wypić pyszną ziołową lemoniadę, zjeść lody i oczywiście pobawić się. Po trudach zwiedzania w Karczmie Skansen wszyscy zjedliśmy pyszny obiad. Zmęczeni ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do Elbląga.
Wycieczka do Olsztynka klas I-III
- 10
Warsztaty beatboxowe w klasach I-III
W kwietniu, uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach beatboxowych "Laboratorium dźwięku". Warsztaty poprowadzili Sara i Piotr ,,Biciu”- ludzie z pasją muzyczną, która towarzyszy im przez większość życia. Warsztaty miały na celu inspirowanie dzieci do podejmowanie działań i wybierania rozrywki, która daleka jest od demona dzisiejszych czasów- komputera i telefonu. Zajęcia łączyły ze sobą elementy rytmiki, emisji głosu oraz dykcji. Dzięki ćwiczeniom i zabawom rytmicznym, np. z wykorzystaniem metronomu, uczestnicy warsztatów poznali pojęcie rytmu i taktu. Warsztaty wpłynęły pozytywnie na integrację grupy, a dzięki wspólnym ćwiczeniom w grupach, uczestnicy wzmocnili więzi z rówieśnikami, oraz komunikację. Wszyscy aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Było super!1
Dzień Zwycięstwa – 8 maja
Z okazji Dnia Zwycięstwa uczniowie kl. IV-VIII mieli okazję uczestniczyć na terenie naszej szkoły w „Zabawie z historią w kodach QR”. Zadanie polegało na skanowaniu kodów, które kierowały uczniów do konkretnych pytań i zadań w książkach historycznych, dotyczących historii naszego kraju. Osoby, które prawidłowo odpowiedziały na pytania, otrzymały w nagrodę ocenę celującą z historii. Dzień Zwycięstwa w klasach młodszych polegał na wyszukiwaniu na I piętrze karteczek z numerkami, które kierowały najmłodszych do biblioteki szkolnej i tam uczniowie wspólnie odpowiadali na postawione pytania. Uczniowie klasy I mieli możliwość zagrania w karcianą grę historyczną pt. „Ja mam, ty masz…”, układali godło Polski z puzzli oraz kodowali. Zabawy i zadania historyczne spodobały się wszystkim naszym Uczniom. Dziękujemy za udział i zapraszamy do następnych zabaw historycznych. Organizatorki: p. Katarzyna Szwemińska i p. Joanna Strach
12
DACHL- Lӓnder – konkurs międzyszkolny
27 kwietnia odbył się w SP 16 konkurs międzyszkolny dotyczący wiedzy na temat obszaru niemieckojęzycznego.
Szkoły reprezentowało dwoje uczniów, którzy zmagali się z testem zawierającym pytania zamknięte i otwarte na temat krajów DACHL. Uczniowie zobowiązani byli do opanowania treści dotyczących położenia, podziału administracyjnego, znajomości zabytków, nazw największych rzek, jezior, gór, osób rządzących w danym kraju oraz wybitnych osobistości.
Nasze reprezentantki Klaudia Kondzielawa i Joanna Grzeszczak po dogrywce zdobyły IV miejsce.
Pozostaje pewien niedosyt, ale brawa należą się za postawę, dodatkową naukę i formę zaangażowania.
Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dnia 24 IV 2023r. w bibliotece szkolnej świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Na zajęciach bibliotecznych uczniowie klas młodszych poznali informacje o powstaniu tego święta, obejrzeli prezentację o historii książki, a następnie wykonali w grupach ćwiczenie pt. „Historia powstania książki”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się puzzle, które po ułożeniu przedstawiały ilustracje do bajek, które dzieci miały rozpoznać. Osoby chętne czytały uczestnikom zajęć fragmenty bajek braci Grimm, Charlesa Perraulta oraz Andersena. Na zakończenie uczniowie wspólnie rozwiązywali krzyżówkę czytelniczą, a klasa I wykonała piękne ilustracje przedstawiające je ulubionych bohaterów książkowych, które można obejrzeć na holu przed biblioteką. Uczniowie klas starszych mieli możliwość wyboru krzyżówek dotyczących przeczytanych lektur i rozwiązywali je na przerwach, albo podczas lekcji języka polskiego. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów.
16
Festiwal Nauki z okazji Dnia Ziemi
W dniu 20 kwietnia wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festiwalu Nauki z okazji Dnia
Ziemi. Klasy I-III wykonywały ekotorby i las w słoiku, sadziły zioła i krzewy miododajne, gościły w
Ekoeksperymentarium i uczyły się piosenki. Starsi uczniowie wykonywali domki dla zapylaczy i
ekotorby, gościli w Ekoeksperymentarium, sadzili zioła i krzewy miododajne, poznali odnawialne
źródła energii. Wszystkie te działania miały zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nasza planeta i co
możemy dla niej zrobić. Koordynatorkami akcji były Panie: Ala Piotrowicz-Chont i Marzena
Skonieczna. Działania zostały współfinansowane z Funduszu Grantowego Stowarzyszenia ESWIP.7
Zabawy o tematyce wielkanocnej w bibliotece szkolnej
W dniach 4-5 kwietnia 2023 r. w bibliotece szkolnej uczniowie klas młodszych mieli okazję uczestniczenia w zabawach o tematyce wielkanocnej. Dużą atrakcją wśród dzieci cieszyła się kolorowanka świąteczna w rozmiarach XXL, zadaniapolegając na wykluczaniu ze zbioru, układanie świątecznej historyjki obrazkowej i jej opowiadanie, memory wielkanocne oraz losowanie świątecznych karteczek z poleceniami, aby wykonać jakieś ćwiczenie sportowe, np. podskoki, pompki. Atrakcje bardzo się podobały najmłodszym.
4
Wesołych Świąt!
Dzień Świętego Patryka w naszej szkole
17 marca odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Świętego Patryka. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie dowiedzieli się co nieco o tym dniu i wykonywali zadania z nim związane, a klasa Va przygotowała pyszne, zielone smakołyki:)
5
Zajęcia edukacyjne: Dinozaury - kreujemy świat prehistoryczny
Dnia 24 marca klasa IIa uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej.Temat spotkania: Dinozaury - kreujemy świat prehistoryczny.W czasie zajęć dzieci poznały informacje o dinozaurach, zależności między budową ciała zwierząt a ich sposobem odżywiania. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat dinozaurów. Byli bardzo aktywni i bardzo dobrze wykonywali ćwiczenia związane z tematem zajęć. Było super!
2
Wystawa największych dzieł Vincenta Van Gogha
,,Bez wątpienia należy bez wahania podziwiać to, co piękne " Vincent Van Gogh
Tak też uczynili uczniowie z klas IV-VIII ,pod opieką p. Iwony Kameckiej, p.Doroty Szczepańskiej i p. Adama Jażdżynskiego udali się na piękną wystawę największych dzieł Vincenta Van Gogha. Po ogromnym sukcesie w miastach na całym świecie, takich jak: Los Angeles, Nowy Jork, Toronto, Las Vegas, Dubaj, Berlin czy paryskie muzeum „Atelier des Lumières”, przyszedł czas aby wielka sztuka w połączeniu z nową technologią zawitała do Gdańska! Światowa – multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł VINCENTA VAN GOGHA zrobiła ogromne wrażenie na odbiorcach zarówno tych małych i dużych. Wycieczkę zapoczątkował spacer uliczkami Starego Miasta, w choć dosyć chłodny,ale słoneczny dzień. Mr Pan Kejk ugościł zmarzniętych wycieczkowiczów serwując pyszne pankejki i inne pyszności według indywidualnych gustów. Dzień spędzony ze sztuką za pan brat, lecz poza szkolnymi murami, niezwykle spodobał się uczniom naszej szkoły.
7
Międzyszkolny Konkurs Wokalno – Recytatorski Poezji Miłosnej pod hasłem: „Miłość niejedno ma imię”
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. My również chcieliśmy uczcić to święto, stąd pomysł zorganizowania w naszej szkole - w Szkole Podstawowej nr 8 Międzyszkolnego Konkursu Wokalno – Recytatorskiego Poezji Miłosnej pod hasłem: „Miłość niejedno ma imię”, który odbył się 24 marca 2023r.
Do konkurs przystąpiło dziewięć elbląskich szkół:
SP3, SP6, SP8, SP9, SP15, SP16, SP19, SP25 oraz Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK -
ogółem 20 uczniów. Prezentacja utworów odbyła się w dwóch kategoriach:
1) poezja śpiewana – wokal – 12 uczniów,
2) poezja mówiona – recytacja – 8 uczniów.
Recytatorów oceniało jury w składzie:
dr Izabela Seredocha- profesor Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu,
Gracjan Kalandyk - wokalista, kompozytor, autor tekstów. Uczestnik programu X Factor oraz The Voice Of Poland. Założyciel szkoły muzycznej Black Cat Division,
Marcin Mongiałło – dziennikarz gazety internetowej Elbląg Net, fotograf, nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu.
Zwycięzcami Konkursu okazali się:
Kategoria WOKAL:
I miejsce – Hubert Sartanowicz ze Szkoły Podstawowej nr 19 (opiekun p. Marta Krause)
II miejsce – Agata Gastoł ze Szkoły Podstawowej nr 9 (opiekun p. Marta Ligocka)
III miejsce Krzysztof Kozłowski ze Szkoły Podstawowej nr 25 (opiekun p. Anna Rugała)
Kategoria RECYTACJA:
I miejsce – Hanna Bartosik ze Szkoły Podstawowej nr 6 (opiekun p. Wanda Kazimierowska)
II miejsce - Agnieszka Marcinkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 15 (opiekun p. Martyna Sowijak)
III miejsce - Weronika Haryńska ze Szkoły Podstawowej nr 15 (opiekun p. Martyna Sowijak)
Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz ciekawe nagrody: książki, bon do Empiku oraz okolicznościową, ręcznie wykonaną statuetkę Anioła z sercem.
Dodatkową nagrodę - niespodziankę dla zwycięskich wokalistów wręczył pan Gracjan Kalandyk. Był to Voucher na zajęcia w jego szkole muzycznej Black Cat Division w Elblągu.
Warto podkreślić, że poziom Konkursu był niezwykle wysoki. Wokaliści oraz recytatorzy dostarczyli odbiorcom niezapomnianych wrażeń. A piękne wersy o miłości w wykonaniu uczniów z różnych elbląskich szkół uczyły słuchaczy obcowania z pięknem i sztuką.
Pozostali uczestnicy, których występy niewiele odbiegały poziomem od nagrodzonych, otrzymali dyplomy oraz upominek – okolicznościową zawieszkę.
Czas oczekiwania na werdykt jury uprzyjemnił występ uczennic z zespołu Złota Nuta.
Międzyszkolny Konkurs Wokalno – Recytatorski Poezji Miłosnej pod hasłem: „Miłość niejedno ma imię” w Szkole Podstawowej nr 8 zorganizowały panie: Joanna Derwińczuk, Iwona Kamecka, Emilia Staniszewska oraz Urszula Tałuć.
55
Europejski Dzień Logopedy w Ósemce
Dnia 21 marca 2023 r. uczniowie klas I-III świętowali Europejski Dzień Logopedy, którego przewodnim tematem była wiosna. Zadania, które zaktywizowały dzieci polegały na układaniu wiosennych historyjek obrazkowych i opowiadaniu ich, dostrzeganiu niepotrzebnych przedmiotów na ilustracjach, wykluczaniu ze zbioru. Dużą atrakcją wśród najmłodszych cieszyło się zadanie polegające na nazywaniu usłyszanych dźwięków, losowaniu karteczek z ćwiczeniami ruchowymi do wykonania, gra dobble oraz domino wiosenne. Dużo śmiechu dostarczyło uczniom ćwiczenie pt. „Wyturlaj śmieszne zdania”, które utrwalało trudne głoski Sz i S.
Wszystkie wiosenne zadania są dostępne dla uczniów w bibliotece podczas przerw.
Serdecznie zapraszam !13
Światowy Dzień Poezji
21 marca świętowaliśmy w szkole Światowy Dzień Poezji. Jest to dzień ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku w celu rozbudzenia wyobraźni i kreatywności przyszłych pisarzy. Tego dnia , podczas lekcji języka polskiego uczniowie rozpoznawali słynnych polskich poetów, słuchali poezji śpiewanej oraz tworzyli wiersze z odzysku na podstawie utworów Szymborskiej. Niektórzy odkryli nawet swój talent literacki :)
4
Rekolekcje Wielkopostne
Zachęcamy do zapoznania się z pracą szkoły w dniach 27-29 marca 2023 r.
Wyniki szkolnego konkursu bibliotecznego o Mikołaju Koperniku
Dnia 23 lutego rozstrzygnięty został konkurs biblioteczny o Mikołaju Koperniku, który polegał na wyszukiwaniu informacji w zbiorach szkolnej biblioteki o astronomie oraz napisaniu pełnych odpowiedzi na trzy pytania. Zwyciężczynie konkursu otrzymały dyplomy, drobne upominki oraz słodkości.
I miejsce – Joasia Grzeszczak z kl. VIII a
II miejsce – Zosia Tomaszczyk z kl. VIII a
III miejsce – Ola Kowalska z kl. VII a
Zwyciężczyniom gratuluję oraz dziękuję za udział w konkursie.
Bibliotekarz – Joanna Strach
Urodziny miesiąca
W świetlicy szkolnej „Słoneczko”, 10 marca 2023 roku obchodziliśmy „Urodziny miesiąca”. W marcu tylko jedna osoba ma urodziny – to Martyna z klasy IIa. Otrzymała dyplom, laurkę oraz prezenty - niespodzianki. Wspólnie odśpiewaliśmy „Sto lat”. Na zakończenie - oczywiście pamiątkowe zdjęcie Świetliczaków obecnych na urodzinach.
Światowy Dzień Dinozaura
Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura. Nazwa tych stworzeń oznacza „straszne jaszczury”, ale dinozaury nie należały do rodziny jaszczurek. Reprezentują oddzielną grupę „gadów”, które posiadały inne właściwości niż współcześni potomkowie. Prehistoryczne stworzenia rozbudzały wyobraźnie twórców oraz odbiorców, więc takie filmy jak „Park Jurajski” lub bestsellerowe książki o dinozaurach wciąż mają fanów na całym świecie. Kto by nie chciał przenieść się w czasy prehistoryczne, gdzie prym wiodły dinozaury? Zobaczyć jak to było, kiedy ziemia była zieloną puszczą zamieszkałą przez ciekawe okazy. Świetliczaki udały się w podróż do prehistorycznych czasów, poprzez zabawy i zadania poznawały życie dinozaurów. Dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się jak żyły dinozaury , kim jest paleontolog. Wykonały wiele prac plastycznych a także edukacyjnych, wykorzystując przy tym różne materiały, dzięki temu Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.
79
Drzwi Otwarte w IV LO
09 marca 2023 r. dziewięcioosobowa grupa dziewcząt z klasy 8 pod opieką Pani Marzeny Kiełek miała okazję zwiedzić budynek IV LO w Elblągu , by poznać fragment historii szkoły oraz dowiedzieć się o profilach proponowanych uczniom w bieżącym roku szkolnym. Po prezentacji dyr. Hanny Szuszkiewicz w auli budynku udaliśmy się do wybranych miejsc, w których czynnie uczestniczyliśmy w prezentacji różnych typów tańca,
braliśmy udział w eksperymentach, oglądaliśmy preparaty pod mikroskopem, tworzyliśmy wiersz pod okiem pedagogów przy współudziale uczniów liceum. Szczegóły dotyczące naboru do placówki oraz oferty edukacyjnej w bieżącym roku znajdziecie w załączonej ulotce. Przed Wami czas trudnych wyborów i decyzji.
Trzymamy za Was kciuki, by wybór był optymalny uwzględniający Wasze zainteresowania i możliwości.
Marzena Kiełek
Lekkoatletyka indywidualna
Dnia 09.03.2023 roku w hali lekkoatletycznej Zespołu Szkół i Placówek Sportowych w Elblągu odbyły się XXXVII Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w lekkoatletyce indywidualnej chłopców. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów klasy 8a, Ksawery Lewandowski i Kacper Sadowski. Nasi reprezentanci zaprezentowali się bardzo dobrze, na szczególne słowa uznania zasługują wyniki osiągnięte przez Ksawerego Lewandowskiego,
który w konkurencji skoku w dal zdobył złoty medal a w biegu 2 razy 30m wywalczył srebrny medal.
Więcej informacji i zdjęć po linkiem
http://www.mostruso.pl/news/s/1130/xxxvii-mims---halowa-la-kl-viii-i-ml---wyniki-galeria
Archiwum Aktualności
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie