• Akcja „Zróbmy coś razem”

     • „Zróbmy coś razem” – pod takim hasłem w świetlicy szkolnej, 6 grudnia, odbyła się wspólna akcja dzieci z klas I-III z rodzicami lub najbliższymi członkami rodziny. Wspólnie ze swoimi pociechami wykonywali ozdoby świąteczne, które mogli zabrać ze sobą, na pamiątkę wspólnie spędzonego przedświątecznego czasu. Był to wspaniale spędzony czas w świątecznej atmosferze.

     • Zajęcia warsztatowe w Bibliotece Młodego Czytelnika „Bulaj”

     • Dnia 23 listopada 2022 r. uczniowie klasy IV a uczestniczyli wraz z paniami Joanną Strach i Dorotą Szczepańską w zajęciach warsztatowych dotyczących ekologii, segregacji śmieci. Warsztaty poprowadził pan Mateusz Paradowski. Zajęcia odbywają się co miesiąc i organizowane są w ramach programu „Ocalić Świat”.

     • Wieczornica Patriotyczna

     • 25 listopada w godzinach popoludniowo - wieczornych w naszej szkole odbyła się Wieczornica Patriotyczna, w której wzięli udział członkowie zespołu Złota Nuta oraz klasa 6a. Muzyczne spotkanie dopełnił blask świec i czekolada na gorąco. Była Rota, Flaga, Wolność...ale nie zabrakło również tego dnia poezji śpiewanej oraz pięknej recytacji w wykonaniu Jessici Klimko. A że za parę dni kolejne święto, to klasa 6a postanowiła tego samego wieczoru upamiętnić spotkanie andrzejkowymi wróżbami, z których chętnie każdy skorzystał. Na koniec, wszyscy aktywnie ruszyli do Just Dance. Zabawa była przednia a nad wszystkim czuwały panie Ula Tałuć i Iwona Kamecka

     • Wielcy malarze

     • Dzieci ze świetlicy szkolnej „Słoneczko” wykonały kolejne zadanie z międzynarodowego projektu edukacyjnego „Świetliczaki na tropie…kolorów Świata”, było to zadanie z modułu niebieskiego – Europa. Dzieci poznały sylwetki 4 słynnych malarzy i ich dzieła. Byli to Pablo Picasso, Leonardo da Vinci, Edward Munch i Vincent van Gogh. Obejrzeli przykłady obrazów ich autorstwa. Następnie sami wcielili się w rolę artystów malarzy i wykonali reprodukcje wybranych przez siebie obrazów.

     • Jesienny konkurs z języka angielskiego dla klas III

     • 28 listopada reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kaja Górka, Martyna Dorożko, Majka Kruszewska i Lena Kudlik wzięły udział w jesiennym konkursie z języka angielskiego dla klas 3 organizowanym przez szkołę nr 11 w Elblągu. 

      Dziewczyny przedstawiły pracę plastyczną "My scarecrow" - "Mój strach na wróble" i omówiły ją po angielsku oraz wzięły udział w szeregu trudnych konkurencji ze znajomości tego języka. Wykazały się dużą wiedzą i fantastycznie reprezentowały swoją klasę oraz całą szkołę!

     • SZLACHETNA PACZKA!

     • Nasza Szkoła włączyła się w Akcję charytatywną, jaką jest Szlachetna Paczka.

      Pod opieką mamy panią Krystynę. Przedstawiamy jej krótką historię oraz potrzeby.

      Pani Krystyna jest osobą samotną, schorowaną. Choruje od dziecka na chorobę neurologiczną, powodującą bardzo uciążliwe migreny i zawroty głowy. Ma także zakrzepicę, dnę moczanową, poważnie choruje na nerki, przez co często trafia do szpitala. Grożą jej dializy. Brak jej odporności, co powoduje ciągle i ciężkie infekcje. Od lat cierpi na depresję, która nasiliła się po śmierci jej męża. Choć bardzo chciałaby pracować, jej stan zdrowia nie pozwala na razie na to. Jest na rencie rodzinnej. Czuje się samotna. Życie nie szczędziło ciosów pani Krystynie. Gdy na świat przyszła jej córka, mąż nagle zmarł. Wówczas po raz pierwszy pojawiła się depresja. Po kilku latach pani Krystyna ponownie wyszła za mąż. Jej stan zdrowia ustabilizował się. Największe ciosy nastąpiły jednak po 2018 roku. W przeciągu dwóch lat straciła trzy kochane i bliskie sobie osoby: rodziców i drugiego męża. Była bardzo związana z rodzicami, byli jej oparciem, przyjaciółmi i wspomagali finansowo. Śmierć męża była szokiem dla kobiety. Ponownie popadła w głęboką depresję. Stanu zdrowia nie poprawiała trudna sytuacja finansowa. Często nie jest w stanie wykupić wszystkich leków. Miesięczne przychody pani Krystyny wynoszą 1 828 zł. Po odliczeniu kosztów życia, w kwocie 1515 zł, zostaje jej miesięcznie 313 zł. Pani Krystyna jest wdzięczna za swoją rodzinę, męża i córkę. Jest uzdolniona manualnie, bardzo lubi robótki ręczne, szycie, robienie ozdób. Największym wsparciem dla pani Krystyny jest jej córka. Nie może jednak wesprzeć jej finansowo, ponieważ sama boryka się z trudnościami finansowymi. Pani Krystyna chciałaby być zdrowsza i czuć się lepiej, pracować, aby godniej żyć. Leczy się psychiatrycznie, aby poprawić swój stan zdrowia. Pomimo wszystko uśmiecha się i pracuje nad sobą. Potrzeby naszej pani Krystyny to:  artykuły spożywcze, środki czystości, odzież zimowa tj. buty, kurtka... ,suszarka do włosów, bon do fryzjera, lodówka.

      Zachęcamy do włączenia się w to dzieło.

      Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 8.

    • Ósemka górą!
     • Ósemka górą!

     • 29 listopada w Szkole Podstawowej nr 16 odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Przetrwała w sercach i wierszach...". Naszą szkołę reprezentowała Jessica Klimko, uczennica klasy VIII a. Oryginalną interpretacją utworu Adama Mickiewicza "Reduta Ordona" urzekła jury i tym samym zapewniła sobie I miejsce!

      Jessico, gratulujemy i życzymy Ci dalszych sukcesów.

     • Dzień Pluszowego Misia

     • 25 listopada 2022 r. świętowaliśmy w świetlicy szkolnej „Słoneczko” Dzień Pluszowego Misia. Puszyste, miłe, zawsze miękkie, towarzyszą dzieciom od ponad stu lat. Skąd się wzięły? Dlaczego stały się ulubieńcami dzieci? Przeczytajcie opowiadanie o historii pluszowego misia a na pewno się dowiecie. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. Historia pluszowego misia rozpoczęła się w roku 1902, 120 lat temu. Pewnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Ale prezydent sprzeciwił się temu ratując tym samym życie maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan – Clifford Berryman. On to właśnie uwiecznił całe zdarzenie na rysunku. Rysunek opublikowała waszyngtońska gazeta. Pewien właściciel sklepu z zabawkami dowiedział się o tym z gazety i wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom. Jak się okazało pluszowe misie stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie. To historia, a jak jest dzisiaj?

      Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was –ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być też Miś zupełnie bez imienia. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy. Więc nie dziwi nas, że zabawka ta doczekała się swojego święta. I tak Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. W tym dniu, każde dziecko mogło zabrać ze sobą do domu wybranego przez siebie pluszaka. Dzieci w czasie zajęć: poznały „znane i nieznane” misie, sklejały papierowe misie oraz kolorowały różne bajkowe misie. Każdy otrzymał odznakę „Przyjaciela Pluszowego Misia”.

     • Urodziny miesiąca

     • W świetlicy szkolnej „Słoneczko”, 24 listopada 2022 r., obchodziliśmy „Urodziny miesiąca”. Mieliśmy trzech jubilatów – Darię i Dominika z klasy II oraz Oliwię z klasy III. Każdy, po zdmuchnięciu świeczki, otrzymał dyplom, laurkę oraz prezenty. Skoro urodziny – to były też słodkości – pyszne babeczki, które upiekły panie kucharki. Na zakończenie - oczywiście pamiątkowe zdjęcie Świetliczaków obecnych na urodzinach.

     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     • Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć).
      Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy. 21 listopada w naszej szkole również nie zabrakło pozytywnych emocji i wzajemnej życzliwości. Na szkolnych korytarzach pojawiły się kolorowe kartki z hasłami, złotymi myślami oraz powiedzeniami dotyczącymi życzliwości i uśmiechu. Ponadto wywieszone były też propozycje działań dla tych, którzy nie wiedzą, co można zrobić w Dniu Życzliwości. Na specjalnym dużym plakacie uczniowie mogli również wpisywać pozdrowienia i życzenia dla innych. Z okazji święta, w świetlicy dzieci wykonywały okolicznościowe kartki dla najbliższych.
      Był to miły dzień wzajemnej, koleżeńskiej pomocy, troski i uśmiechu.
      Organizatorem Dnia Życzliwości i Pozdrowień byli wychowawcy świetlicy szkolnej.
      Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

     • „Szkoły pełne Talentów”

     • Zakończyła się akcja „Szkoły pełne Talentów”. Zebraliśmy 1667 talenciaków. Za zebrane punkty zostały zamówione: zestaw paletek i piłeczek do tenisa stołowego, pakiet 5 gier planszowych oraz materiały plastyczne. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

     • Jak pomóc uczniom opanować stres?

     • W dniu 18.11, podczas nocki w szkole, klasa 5a rozpoczęła cykl zajęć „Jak pomóc uczniom opanować
      stres” w ramach Programu Lepszego Uczenia Się 1 (BLP1) przy współpracy z Centrum Edukacji
      Obywatelskiej. Zajęcia prowadziła Pani Marzena Skonieczna. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się
      czym jest stres, czym jest przerażające i stresujące wydarzenie. Jak ludzie reagują gdy się boją oraz
      jakie są sposoby na wyciszenie i uspokojenie trudnych myśli. 

     • Klasa I w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

     • Uczymy się nie tylko w szkole. Klasa 1a uczestniczy w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. W listopadzie obejrzeliśmy film ”Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”, film był poprzedzony prelekcją na temat Włoch. Już czekamy na kolejne wyjście do kina

     • Spotkanie z zawodnikiem i organizatorem zawodów w speedcubingu (układaniu kostki rubika)

     • Dnia 14.11.22r. odbyło się spotkanie z panem Markiem Pepke, zawodnikiem i organizatorem zawodów w speedcubingu - układaniu kostki Rubika. Spotkanie odbyło się w klasie II oraz świetlicy szkolnej. W klasie II mamy ucznia Kacpra Sułek, który również układa kostkę i robi to coraz sprawniej. Na  spotkanie Kacper przygotował i super przeprowadził wywiad z zaproszonym gościem. Pan Marek zaprezentował różne rodzaje kostek oraz pokazał jak układa kostki. Wszyscy byli zachwyceni! To spotkanie zachęciło uczniów do układania kostek Rubika.

     • Inscenizacja wiersza "Na straganie" w wykonaniu klasy II

     • Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią panią Alą Chont dla uczniów klasy I i III naszej szkoły przygotowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy ,,Na straganie". Dzieci miały przygotowane ciekawe rekwizyty. Inscenizacja oprócz walorów artystycznych miała zachęcić do zdrowego odżywiania. Drugoklasiści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • "W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli;

      Jedenastego listopada, nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

      I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości,

      Ten dzień na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości."

       

      10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Klasy Va oraz VIIIa przygotowały krótką inscenizację upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Polskę. Ponadto oprawa muzyczna przedstawienia, zaprezentowana przez szkolny zespół wokalny Złota Nuta, wprowadziła uczestników w patriotyczny nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy!

     • Dzień Postaci z Bajek w bibliotece

     • Dnia 3 XI i 4 XI 2022 r. w bibliotece szkolnej świętowany był Dzień Postaci z Bajek. W tych dniach, podczas przerw, uczniowie klas młodszych mogli posłuchać fragmentów książek dla dzieci, dopasowywali tytuły bajek do ilustracji, grali w gry memory, domino bajkowe, dopasowywali obrazki do cieni. Największe zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziły duże karty „Ja mam…, kto ma...” oraz zabawa z latarką, która polegała na podświetlaniu niewidocznej ilustracji i nazywaniu bohatera bajkowego lub nadaniu tytułu bajki z której on pochodzi. Atrakcje zabawy z głównymi bohaterami bajek nadal czekają na uczniów klas młodszych w szkolnej bibliotece. Zapraszam do zabawy. Bibliotekarz

     • Światowy Dzień Oszczędzania

     • 31 października to Światowy Dzień Oszczędzania, czyli święto, które przypomina, jak ważne jest mądre i świadome zarządzanie naszymi finansami. Ustanowiono je z inicjatywy europejskich banków podczas I Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w 1924 roku w Mediolanie. Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że konsekwentne pomnażanie oszczędności zapewnia stabilny rozwój społeczeństw. W świetlicy to święto obchodziliśmy 28 października 2022 r. Dzieci malowały „świnkę” – symbol oszczędzania. Dzieci otrzymały na zakończenie naklejki- skarbonki oraz bloczek oszczędności.