• Urodziny miesiąca

     • W świetlicy szkolnej „Słoneczko”, 24 listopada 2022 r., obchodziliśmy „Urodziny miesiąca”. Mieliśmy trzech jubilatów – Darię i Dominika z klasy II oraz Oliwię z klasy III. Każdy, po zdmuchnięciu świeczki, otrzymał dyplom, laurkę oraz prezenty. Skoro urodziny – to były też słodkości – pyszne babeczki, które upiekły panie kucharki. Na zakończenie - oczywiście pamiątkowe zdjęcie Świetliczaków obecnych na urodzinach.

     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     • Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć).
      Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy. 21 listopada w naszej szkole również nie zabrakło pozytywnych emocji i wzajemnej życzliwości. Na szkolnych korytarzach pojawiły się kolorowe kartki z hasłami, złotymi myślami oraz powiedzeniami dotyczącymi życzliwości i uśmiechu. Ponadto wywieszone były też propozycje działań dla tych, którzy nie wiedzą, co można zrobić w Dniu Życzliwości. Na specjalnym dużym plakacie uczniowie mogli również wpisywać pozdrowienia i życzenia dla innych. Z okazji święta, w świetlicy dzieci wykonywały okolicznościowe kartki dla najbliższych.
      Był to miły dzień wzajemnej, koleżeńskiej pomocy, troski i uśmiechu.
      Organizatorem Dnia Życzliwości i Pozdrowień byli wychowawcy świetlicy szkolnej.
      Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

     • „Szkoły pełne Talentów”

     • Zakończyła się akcja „Szkoły pełne Talentów”. Zebraliśmy 1667 talenciaków. Za zebrane punkty zostały zamówione: zestaw paletek i piłeczek do tenisa stołowego, pakiet 5 gier planszowych oraz materiały plastyczne. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

     • Jak pomóc uczniom opanować stres?

     • W dniu 18.11, podczas nocki w szkole, klasa 5a rozpoczęła cykl zajęć „Jak pomóc uczniom opanować
      stres” w ramach Programu Lepszego Uczenia Się 1 (BLP1) przy współpracy z Centrum Edukacji
      Obywatelskiej. Zajęcia prowadziła Pani Marzena Skonieczna. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się
      czym jest stres, czym jest przerażające i stresujące wydarzenie. Jak ludzie reagują gdy się boją oraz
      jakie są sposoby na wyciszenie i uspokojenie trudnych myśli. 

     • Klasa I w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

     • Uczymy się nie tylko w szkole. Klasa 1a uczestniczy w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. W listopadzie obejrzeliśmy film ”Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”, film był poprzedzony prelekcją na temat Włoch. Już czekamy na kolejne wyjście do kina

     • Spotkanie z zawodnikiem i organizatorem zawodów w speedcubingu (układaniu kostki rubika)

     • Dnia 14.11.22r. odbyło się spotkanie z panem Markiem Pepke, zawodnikiem i organizatorem zawodów w speedcubingu - układaniu kostki Rubika. Spotkanie odbyło się w klasie II oraz świetlicy szkolnej. W klasie II mamy ucznia Kacpra Sułek, który również układa kostkę i robi to coraz sprawniej. Na  spotkanie Kacper przygotował i super przeprowadził wywiad z zaproszonym gościem. Pan Marek zaprezentował różne rodzaje kostek oraz pokazał jak układa kostki. Wszyscy byli zachwyceni! To spotkanie zachęciło uczniów do układania kostek Rubika.

     • Inscenizacja wiersza "Na straganie" w wykonaniu klasy II

     • Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią panią Alą Chont dla uczniów klasy I i III naszej szkoły przygotowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy ,,Na straganie". Dzieci miały przygotowane ciekawe rekwizyty. Inscenizacja oprócz walorów artystycznych miała zachęcić do zdrowego odżywiania. Drugoklasiści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • "W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli;

      Jedenastego listopada, nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

      I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości,

      Ten dzień na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości."

       

      10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Klasy Va oraz VIIIa przygotowały krótką inscenizację upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Polskę. Ponadto oprawa muzyczna przedstawienia, zaprezentowana przez szkolny zespół wokalny Złota Nuta, wprowadziła uczestników w patriotyczny nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy!

     • Dzień Postaci z Bajek w bibliotece

     • Dnia 3 XI i 4 XI 2022 r. w bibliotece szkolnej świętowany był Dzień Postaci z Bajek. W tych dniach, podczas przerw, uczniowie klas młodszych mogli posłuchać fragmentów książek dla dzieci, dopasowywali tytuły bajek do ilustracji, grali w gry memory, domino bajkowe, dopasowywali obrazki do cieni. Największe zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziły duże karty „Ja mam…, kto ma...” oraz zabawa z latarką, która polegała na podświetlaniu niewidocznej ilustracji i nazywaniu bohatera bajkowego lub nadaniu tytułu bajki z której on pochodzi. Atrakcje zabawy z głównymi bohaterami bajek nadal czekają na uczniów klas młodszych w szkolnej bibliotece. Zapraszam do zabawy. Bibliotekarz

     • Światowy Dzień Oszczędzania

     • 31 października to Światowy Dzień Oszczędzania, czyli święto, które przypomina, jak ważne jest mądre i świadome zarządzanie naszymi finansami. Ustanowiono je z inicjatywy europejskich banków podczas I Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w 1924 roku w Mediolanie. Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że konsekwentne pomnażanie oszczędności zapewnia stabilny rozwój społeczeństw. W świetlicy to święto obchodziliśmy 28 października 2022 r. Dzieci malowały „świnkę” – symbol oszczędzania. Dzieci otrzymały na zakończenie naklejki- skarbonki oraz bloczek oszczędności.

     • Urodziny miesiąca

     • W świetlicy szkolnej „Słoneczko”, 28 października 2022 r., obchodziliśmy „Urodziny miesiąca”. Mieliśmy tylko jednego jubilata – to Hubert Lubański, który kończył 8 lat. Z tej okazji dzieci wykonywały laurki dla swojego kolegi, który otrzymał pamiątkowy dyplom i prezent-niespodziankę. Oczywiście był „lizakowy torcik”, dmuchanie świeczki i wiele innych słodkości.
      Na zakończenie zajęć - oczywiście zdjęcie Świetliczaków obecnych na urodzinach.

     • Światowy Dzień Makaronu

     • 25 października 2022r., w świetlicy szkolnej „Słoneczko” obchodziliśmy Światowy Dzień Makaronu. 22 lata temu święto to ustanowiło 40 producentów z całego świata, aby pokazać, że to niezwykle ważny składnik naszego codziennego jedzenia, ale także, aby przybliżyć włoską tradycję kulinarną. Dzieci zapoznały się z potrawą znaną i lubianą na całym świecie. Na zajęciach poznały „ciekawostki makaronowe, jego wygląd, zastosowanie i sposób powstawania. Przy okazji Świetliczaki dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy, choćby tego, że wyróżniono około 600 gatunków i kształtów makaronu. Na zajęciach dzieci tworzyły korale i bransoletki.

     • Dzień Kundelka

     • 25 października 2022r. obchodziliśmy w świetlicy szkolnej „Słoneczko” - Dzień Kundelka. Wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej u nas swojego nieformalnego święta doczekały się również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to także Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, która dotyczy m.in. zakazu handlu zwierzętami domowymi na giełdach i targowiskach. Kundel, jako że nie należy do żadnej konkretnej rasy, jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Ponadto psy nierasowe stanowią znakomitą większość wszystkich czworonogów na świecie. W całej Polsce jest około 70 tysięcy bezdomnych psów – większość z nich straciła dom wskutek ludzkiej bezduszności i bezmyślności. Na szczęście część z nich ma szansę na znalezienie nowych rodzin i miłości, na którą każdy pies – kundelek czy rasowiec – z pewnością zasługuje. Październik jest także miesiącem dobroci dla zwierząt. Z okazji „Dnia Kundelka” dzieci wraz z paniami, podczas zajęć, miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Uczniowie zgłębili wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dowiedzieli się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem.
      Nasze Świetliczaki już wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość.

     • ŚNIADANIE DAJE MOC

     • Uczniowie klasy II a w październiku uczestniczyli w akcji Śniadanie daje moc. Rodzice przygotowali dla swoich pociech  produkty do wykonania zdrowego śniadania, z których dzieci zrobiły kolorowe kanapki. Rodzice zadbali o ciepłe napoje do posiłku. Było pyszne kakao i zdrowa herbatka. Dzieci przygotowały również kanapki, którymi poczęstowano uczniów  naszej szkoły, zachęcając ich do zjadania zdrowego śniadania.

      BYŁO PYSZNIE !

      Głównym celem wspólnego przygotowania i skonsumowania śniadania było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie ich zasad zdrowego odżywiania.

     • Pasowanie na uczniów w klasie 1a

     •  

      11 października nasze kochane pierwszaki zostały oficjalnie pasowane na uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej udaliśmy się na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Brawo 1a

     • Haloween w klasie 1a

     • Dzisiaj poznaliśmy zwyczaje z różnych stron świata związane ze Świętem Zmarłych. Zrobiliśmy haloweenowe prace plastyczne A za sprawą filmu Coco, przenieśliśmy się do Meksyku. Teraz wiemy jak Meksykanie celebrują ten niezwykły czas. Pozdrawiamy straaaasznie:)

     • Warsztaty plastyczne w klasie I

     • Klasa Ia uczestniczyła w pierwszych w tym roku warsztatach plastycznych z panem artystą plastykiem - Bogdanem Kilińskim. Wykonaliśmy dzbanuszek metodą kuleczkową. Już nie możemy doczekać się kolejnych.

     • Ogólnopolski konkurs plastyczny „Kierunek – Bezpieczeństwo”

     • Świetlica szkolna „Słoneczko” przystąpiła do Ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Kierunek – Bezpieczeństwo”, który był organizowany w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC II” realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego. W czasie zajęć artystycznych dzieci w grupach wykonały przepiękne prace konkursowe. Czekamy już teraz tylko na wyniki konkursu. Dodatkowym zadaniem dla Świetliczaków były karty pracy: labirynty, łączenie w pary, kolorowanki punktowe, zakreślanki, zagadki i rebusy.

     • Przerwa na czytanie

     • Dnia 21 X 2022 r. w naszej szkole odbyła się międzynarodowa akcja pt. „ Przerwa na
      czytanie”, której celem była promocja czytelnictwa. Tydzień przed imprezą pojawiły się na
      korytarzach szkolnych plakaty informujące o wydarzeniu i zachęcające do wzięcia w nim
      udziału. Tego dnia społeczność szkolna przystąpiła do ogłoszonej akcji – w świetlicy szkolnej
      dzieciom czytali wychowawcy świetlicy, psycholog, pedagog, podczas przerw uczniowie
      czytali swoje ulubione książki na korytarzach lub w klasach, a w bibliotece szkolnej
      zorganizowana została Strefa Czytania dla Pierwszaków. To tutaj najmłodszym czytała bajki
      pani logopeda Dorota Orłowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, nauczyciele,
      bibliotekarz oraz chętni uczniowie ze starszych klas. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie
      klas I-III i wszystkie osoby goszczące w bibliotece otrzymały pamiątkowe zakładki do
      książek. Do „Przerwy na czytanie” włączyli się również pracownicy administracji i obsługi w
      naszej szkole. Akcję zorganizowała bibliotekarka – Joanna Strach