• Jak pomóc uczniom opanować stres?

     • W dniu 18.11, podczas nocki w szkole, klasa 5a rozpoczęła cykl zajęć „Jak pomóc uczniom opanować
      stres” w ramach Programu Lepszego Uczenia Się 1 (BLP1) przy współpracy z Centrum Edukacji
      Obywatelskiej. Zajęcia prowadziła Pani Marzena Skonieczna. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się
      czym jest stres, czym jest przerażające i stresujące wydarzenie. Jak ludzie reagują gdy się boją oraz
      jakie są sposoby na wyciszenie i uspokojenie trudnych myśli. 

     • Klasa I w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

     • Uczymy się nie tylko w szkole. Klasa 1a uczestniczy w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. W listopadzie obejrzeliśmy film ”Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”, film był poprzedzony prelekcją na temat Włoch. Już czekamy na kolejne wyjście do kina

     • Spotkanie z zawodnikiem i organizatorem zawodów w speedcubingu (układaniu kostki rubika)

     • Dnia 14.11.22r. odbyło się spotkanie z panem Markiem Pepke, zawodnikiem i organizatorem zawodów w speedcubingu - układaniu kostki Rubika. Spotkanie odbyło się w klasie II oraz świetlicy szkolnej. W klasie II mamy ucznia Kacpra Sułek, który również układa kostkę i robi to coraz sprawniej. Na  spotkanie Kacper przygotował i super przeprowadził wywiad z zaproszonym gościem. Pan Marek zaprezentował różne rodzaje kostek oraz pokazał jak układa kostki. Wszyscy byli zachwyceni! To spotkanie zachęciło uczniów do układania kostek Rubika.

     • Inscenizacja wiersza "Na straganie" w wykonaniu klasy II

     • Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią panią Alą Chont dla uczniów klasy I i III naszej szkoły przygotowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy ,,Na straganie". Dzieci miały przygotowane ciekawe rekwizyty. Inscenizacja oprócz walorów artystycznych miała zachęcić do zdrowego odżywiania. Drugoklasiści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • "W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli;

      Jedenastego listopada, nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

      I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości,

      Ten dzień na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości."

       

      10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Klasy Va oraz VIIIa przygotowały krótką inscenizację upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Polskę. Ponadto oprawa muzyczna przedstawienia, zaprezentowana przez szkolny zespół wokalny Złota Nuta, wprowadziła uczestników w patriotyczny nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy!

     • Dzień Postaci z Bajek w bibliotece

     • Dnia 3 XI i 4 XI 2022 r. w bibliotece szkolnej świętowany był Dzień Postaci z Bajek. W tych dniach, podczas przerw, uczniowie klas młodszych mogli posłuchać fragmentów książek dla dzieci, dopasowywali tytuły bajek do ilustracji, grali w gry memory, domino bajkowe, dopasowywali obrazki do cieni. Największe zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziły duże karty „Ja mam…, kto ma...” oraz zabawa z latarką, która polegała na podświetlaniu niewidocznej ilustracji i nazywaniu bohatera bajkowego lub nadaniu tytułu bajki z której on pochodzi. Atrakcje zabawy z głównymi bohaterami bajek nadal czekają na uczniów klas młodszych w szkolnej bibliotece. Zapraszam do zabawy. Bibliotekarz

     • Światowy Dzień Oszczędzania

     • 31 października to Światowy Dzień Oszczędzania, czyli święto, które przypomina, jak ważne jest mądre i świadome zarządzanie naszymi finansami. Ustanowiono je z inicjatywy europejskich banków podczas I Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w 1924 roku w Mediolanie. Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że konsekwentne pomnażanie oszczędności zapewnia stabilny rozwój społeczeństw. W świetlicy to święto obchodziliśmy 28 października 2022 r. Dzieci malowały „świnkę” – symbol oszczędzania. Dzieci otrzymały na zakończenie naklejki- skarbonki oraz bloczek oszczędności.

     • Urodziny miesiąca

     • W świetlicy szkolnej „Słoneczko”, 28 października 2022 r., obchodziliśmy „Urodziny miesiąca”. Mieliśmy tylko jednego jubilata – to Hubert Lubański, który kończył 8 lat. Z tej okazji dzieci wykonywały laurki dla swojego kolegi, który otrzymał pamiątkowy dyplom i prezent-niespodziankę. Oczywiście był „lizakowy torcik”, dmuchanie świeczki i wiele innych słodkości.
      Na zakończenie zajęć - oczywiście zdjęcie Świetliczaków obecnych na urodzinach.

     • Światowy Dzień Makaronu

     • 25 października 2022r., w świetlicy szkolnej „Słoneczko” obchodziliśmy Światowy Dzień Makaronu. 22 lata temu święto to ustanowiło 40 producentów z całego świata, aby pokazać, że to niezwykle ważny składnik naszego codziennego jedzenia, ale także, aby przybliżyć włoską tradycję kulinarną. Dzieci zapoznały się z potrawą znaną i lubianą na całym świecie. Na zajęciach poznały „ciekawostki makaronowe, jego wygląd, zastosowanie i sposób powstawania. Przy okazji Świetliczaki dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy, choćby tego, że wyróżniono około 600 gatunków i kształtów makaronu. Na zajęciach dzieci tworzyły korale i bransoletki.

     • Dzień Kundelka

     • 25 października 2022r. obchodziliśmy w świetlicy szkolnej „Słoneczko” - Dzień Kundelka. Wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej u nas swojego nieformalnego święta doczekały się również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to także Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, która dotyczy m.in. zakazu handlu zwierzętami domowymi na giełdach i targowiskach. Kundel, jako że nie należy do żadnej konkretnej rasy, jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Ponadto psy nierasowe stanowią znakomitą większość wszystkich czworonogów na świecie. W całej Polsce jest około 70 tysięcy bezdomnych psów – większość z nich straciła dom wskutek ludzkiej bezduszności i bezmyślności. Na szczęście część z nich ma szansę na znalezienie nowych rodzin i miłości, na którą każdy pies – kundelek czy rasowiec – z pewnością zasługuje. Październik jest także miesiącem dobroci dla zwierząt. Z okazji „Dnia Kundelka” dzieci wraz z paniami, podczas zajęć, miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Uczniowie zgłębili wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dowiedzieli się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem.
      Nasze Świetliczaki już wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość.

     • ŚNIADANIE DAJE MOC

     • Uczniowie klasy II a w październiku uczestniczyli w akcji Śniadanie daje moc. Rodzice przygotowali dla swoich pociech  produkty do wykonania zdrowego śniadania, z których dzieci zrobiły kolorowe kanapki. Rodzice zadbali o ciepłe napoje do posiłku. Było pyszne kakao i zdrowa herbatka. Dzieci przygotowały również kanapki, którymi poczęstowano uczniów  naszej szkoły, zachęcając ich do zjadania zdrowego śniadania.

      BYŁO PYSZNIE !

      Głównym celem wspólnego przygotowania i skonsumowania śniadania było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie ich zasad zdrowego odżywiania.

     • Pasowanie na uczniów w klasie 1a

     •  

      11 października nasze kochane pierwszaki zostały oficjalnie pasowane na uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej udaliśmy się na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Brawo 1a

     • Haloween w klasie 1a

     • Dzisiaj poznaliśmy zwyczaje z różnych stron świata związane ze Świętem Zmarłych. Zrobiliśmy haloweenowe prace plastyczne A za sprawą filmu Coco, przenieśliśmy się do Meksyku. Teraz wiemy jak Meksykanie celebrują ten niezwykły czas. Pozdrawiamy straaaasznie:)

     • Warsztaty plastyczne w klasie I

     • Klasa Ia uczestniczyła w pierwszych w tym roku warsztatach plastycznych z panem artystą plastykiem - Bogdanem Kilińskim. Wykonaliśmy dzbanuszek metodą kuleczkową. Już nie możemy doczekać się kolejnych.

     • Ogólnopolski konkurs plastyczny „Kierunek – Bezpieczeństwo”

     • Świetlica szkolna „Słoneczko” przystąpiła do Ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Kierunek – Bezpieczeństwo”, który był organizowany w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC II” realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego. W czasie zajęć artystycznych dzieci w grupach wykonały przepiękne prace konkursowe. Czekamy już teraz tylko na wyniki konkursu. Dodatkowym zadaniem dla Świetliczaków były karty pracy: labirynty, łączenie w pary, kolorowanki punktowe, zakreślanki, zagadki i rebusy.

     • Przerwa na czytanie

     • Dnia 21 X 2022 r. w naszej szkole odbyła się międzynarodowa akcja pt. „ Przerwa na
      czytanie”, której celem była promocja czytelnictwa. Tydzień przed imprezą pojawiły się na
      korytarzach szkolnych plakaty informujące o wydarzeniu i zachęcające do wzięcia w nim
      udziału. Tego dnia społeczność szkolna przystąpiła do ogłoszonej akcji – w świetlicy szkolnej
      dzieciom czytali wychowawcy świetlicy, psycholog, pedagog, podczas przerw uczniowie
      czytali swoje ulubione książki na korytarzach lub w klasach, a w bibliotece szkolnej
      zorganizowana została Strefa Czytania dla Pierwszaków. To tutaj najmłodszym czytała bajki
      pani logopeda Dorota Orłowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, nauczyciele,
      bibliotekarz oraz chętni uczniowie ze starszych klas. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie
      klas I-III i wszystkie osoby goszczące w bibliotece otrzymały pamiątkowe zakładki do
      książek. Do „Przerwy na czytanie” włączyli się również pracownicy administracji i obsługi w
      naszej szkole. Akcję zorganizowała bibliotekarka – Joanna Strach 

     • Lekcje biblioteczne w klasie II i III

     • Dnia 21 X 2022r. w kl. II i III odbyły się lekcje biblioteczne, które połączone zostały z akcją „Przerwa na czytanie”. Na zajęciach uczniowie poznali wiersz „Dzieci Pani Pogody”, który opisywał elementy pogody w różnych porach roku. Uczniowie mieli okazję swobodnie wypowiedzieć się na temat usłyszanego wiersza, ponadto wykonali w grupach karty pracy związane z pogodą: dopasowywanie symboli do ilustracji, łączenie zjawisk pogody z
      odpowiednim zdjęciem nazywanie przedstawionych składników pogody, labirynty. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki.Dnia 21 X 2022r. w kl. II i III odbyły się lekcje biblioteczne, które połączone zostały z akcją „Przerwa na czytanie”. Na zajęciach uczniowie poznali wiersz „Dzieci Pani Pogody”, któryopisywał elementy pogody w różnych porach roku. Uczniowie mieli okazję swobodniewypowiedzieć się na temat usłyszanego wiersza, ponadto wykonali w grupach karty pracyzwiązane z pogodą: dopasowywanie symboli do ilustracji, łączenie zjawisk pogody zodpowiednim zdjęciem nazywanie przedstawionych składników pogody, labirynty. Nazakończenie zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki.

     • Pasowanie na czytelnika uczniów kl. I

     • Dnia 21 października 2022 r. w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy I. Na zajęciach dzieci zapoznały się ze zbiorami bibliotecznymi, pracą bibliotekarza, zasadami wypożyczania książek i zachowania się w bibliotece. Na zakończenie lekcji odbyło się uroczyste pasowanie Pierwszaków na czytelników biblioteki. Uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki. Pasowanie na czytelnika połączone było z międzynarodową akcją „Przerwa na czytanie”, która tego dnia odbywała się w naszej szkole. W trakcie zajęć wychowawczyni klasy I oraz bibliotekarz czytały najmłodszym fragmenty bajek.

     • Ogólnopolska kampania społeczna „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”

     • Świetlica szkolna „Słoneczko” brała udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”, która organizowana była z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Bydgoszczy.
      Celem akcji było:
      - kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową,
      - zwiększenie integracji osób z dysfunkcją wzroku ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku,
      - przygotowanie dzieci do udzielania właściwej pomocy tym osobom, zauważenie ich problemów,
      - zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością wzrokową.

      Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczyna się dopiero w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. Był tym faktem bardzo
      załamany, ale, szczęśliwie dla niego, spotkał pewnego ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowy etap w życiu. Fotograf skorzystał z rad żołnierza i zaczął samodzielnie wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską. Jednak po niedługim czasie zauważył, że nie zapewnia ona bezpieczeństwa i często jest niezauważalna przez pozostałe osoby. Fotograf postanowił pomalować ją na biały kolor, w celu zwiększenia widoczności na drodze. Pomysł okazał się bardzo skuteczny, że przyjął się wśród innych osób niewidomych.

      W ramach zajęć świetlicowych dzieci poznały urządzenia, które na co dzień służą niewidomym: identyfikator kolorów, elektroniczny lokalizator, płynomierz, czytak i mówiącą miarkę. Niewidomi czytają "widząc" litery czubkami palców. Książki dla niewidomych są drukowane na grubym papierze, by możliwe było wytłoczenie wypukłych punktów. Świetliczaki zapoznały się z elementami czytania techniką Brailla.